Kolorowy pasek
Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Gminy Dębowa Łąka

Kolorowy pasek

"Dokoczenie budowy świetlicy wiejskiej wraz z wyposażeniem w miejscowości Niedźwiedź" - w latach 2009-2010

 

Operacja pod nazwą:

DOKOŃCZENIE BUDOWY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ WRAZ

Z WYPOSAŻENIEM W MIEJSCOWOŚCI NIEDŹWIEDŹ”

 na podstawie umowy o przyznaniu pomocy finansowej nr :

PRW.I-3040-UE-944/2009 00032-6922-UM0200025/09

zawartej w dniu 11 września 2009 r.

 

 

.

 

We wrześniu 2002 roku rozpoczęto budowę remizo – świetlicy w Niedźwiedziu. Z braku funduszy dokończono jednak tylko część przeznaczoną dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Mury świetlicy pozostawiono w stanie surowym na kilka lat. W międzyczasie przeprowadzono tylko drobne prace geodezyjne.

OPIS OPERACJI

Operacja będzie realizowana na terenie działki gminnej nr 158/1 w miejscowości Niedźwiedź. Jest to budynek w skład którego będzie wchodzić zaplecze gastronomiczne, kuchnia i świetlica. Będzie wyposażona w ogrzewanie co. Powierzchnia użytkowa sali wyniesie 130,92 m2, a w pozostałych pomieszczeniach wyniesie 101,09 m2.


Do zakresu rzeczowego należą następujące pomieszczenia.

 • kotłownia z pomieszczeniem na opał;

 • kuchnia wraz z zapleczem;

 • sala;

 • pomieszczenia sanitarne.

  Obiekt zostanie wyposażony w sprzęt AGD i podstawowe meble ( stoliki, krzesła, regały, szafki)

  Realizacja operacji nastąpi w latach 2009r. - 2010r.

CEL OPERACJI

W wyniku realizacji operacji osiągnięty zostanie następujący cel: poprawa jakości życia mieszkańców wsi Niedźwiedź poprzez stworzenie miejsca spotkań i integracji społecznej w świetlicy wiejskiej


Inwestycja ma na celu aktywizację społeczności lokalnej i jej rozwój kulturowy przez okres co najmniej siedmiu lat od daty przyjęcia planu odnowy miejscowości.

Dokończenie budowy i wyposażenie świetlicy wiejskiej ma na celu zastąpienie starej sali, która nie jest przystosowana do organizacji jakichkolwiek imprez okolicznościowych, czy szkoleń. W świetlicy będzie można zorganizować imprezy okolicznościowe dla mieszkańców miejscowości Niedźwiedź jak i dla miejscowości ościennych. Najogólniej ujmując, świetlica ma pełnić 3 funkcje: społeczno – kulturalną, edukacyjną i gospodarczą. Świetlica będzie miejscem wypoczynku i życia społeczno – kulturowego wsi.


Świetlica ma stanowić miejsce spotkań mieszkańców miejscowości Niedźwiedź. Znaleźć aktywne grupy społeczności lokalnej.

To świetlica wiejska jest odpowiednim miejscem do spotkań się młodzieży a nie przystanek autobusowy, nie bar i nie schody lokalnego sklepu. Tu młodzież powinna znaleźć przytulne miejsce do wspólnych zabaw.


Problem dotykający wieś Niedźwiedź to bezrobocie. Tymczasem większość kursów zawodowych i szkoleń odbywa się w miastach, podczas gdy mogłyby odbywać się w świetlicy wiejskiej.


Dlaczego w świetlicy nie mogą odbywać się nieodpłatnie zajęcia z rękodzieła i dawnego rzemiosła? Na wsi mieszkają uzdolnione hafciarki. Wiele kobiet potrafi jeszcze malować pisanki, piec chleb i robić pyszne tradycyjne potrawy oraz przetwory. W naszej świetlicy będzie działać Szkoła Ginących Zawodów i Umiejętności Niezwykłych, która może kiedyś da początek wsi tematycznej, np. wsi garncarskiej albo rzeźbiarskiej. Na wsiach mieszkają dawni rzemieśnicy, stolarze, rzeźbiarze, dekarze garncarze. Odejdą wraz ze swoimi umiejętnościami. Warto zadbać by przekazali swój zawód młodemu pokoleniu.

Świetlica ma być również miejscem pozaszkolnej działalności edukacyjnej zarówno dla dzieci, młodzieży jaki i dla dorosłych.PROCEDURA PRZETARGOWA


W postępowaniu przetargowym nieograniczonym w dniu 02.07.2009r. został wyłoniony Wykonawca operacji pod nazwą „Dokończenie budowy świetlicy wiejskiej wraz z wyposażeniem w miejscowości Niedźwiedź”.

Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma:


PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE „CONSTANS”

Konstanty Jagielski

ul. Podmurna 6

87-400 Golub – DobrzyńW dniu 17 lipca 2009 roku w Urzędzie Gminy w Dębowej Łące została podpisana umowa z Wykonawcą na realizację operacji.


W dniu 6 sierpnia 2009r. został przekazany Wykonawcy teren budowy celem realizacji operacji pod nazwą: „Dokończenie budowy świetlicy wiejskiej wraz z wyposażeniem w miejscowości Niedźwiedź”.

Przekazanie placu budowy można uznać za początek realizacji zadania inwestycyjnego. Do końca 2009 roku została wykonana konstrukcja dachowa wraz z pokryciem, a ponadto zamontowane zostaną drzwi i okna. Wszystkie prace obejmują roboty budowlane, prace malarskie, zamontowanie instalacji elektrycznych i ogrzewania. Uwzględniono również wyposażenie świetlicy, łącznie z wyposażeniem kuchni oraz prace wokół budynku (nawierzchnia i obejście).

Planowane zakończenie prac przewiduje się na 30 lipca 2010 roku

Całość budowy świetlicy w Niedźwiedziu to koszt około 580 047,57 złotych brutto.

 

 

PODSPISANIE UMOWY PRZYZNAJĄCEJ WSPARCIE FINANSOWE


Pomiędzy Samorządem Województwa Kujawsko – Pomorskiego a Gminą Dębowa Łąka została podpisana umowa o przyznanie pomocy nr PRW.I-3040-UE-944/2009 00032-6922-UM0200025/09 w ramach działania „ODNOWA I ROZWÓJ WSI” objętego PROW na lata 2007 – 2013 została zawarta 11.09.2009r.

Umowa określa prawa i obowiązki Stron związane z realizacją operacji w ramach Programu, oś 3 „Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej, działanie 313, 322, 323 „Odnowa i rozwój wsi”.

Beneficjentowi czyli Gminie Dębowa Łąka, zostaje przyznana, na podstawie złożonego wniosku o przyznanie pomocy oraz na warunkach określonych w umowie, pomoc w wysokości 388 647,00 zł, jednak nie więcej niż 75% poniesionych kosztów operacji. Suma kosztów realizacji operacji wynosi 600 352,56 zł brutto, natomiast koszty kwalifikowalne wynoszą 493 895,54 zł.


 

PIERWSZY ODBIÓR CZĘŚCIOWY BUDOWY ŚWIETLICY


W dniu 4 grudnia 2009 roku na terenie budowy operacji pod nazwą „ Dokończenie budowy świetlicy wiejskiej wraz z wyposażeniem w miejscowości Niedźwiedź” dokonano częściowego odbioru technicznego.

Zostały wykonany następujący zakres rzeczowy:

-roboty ziemne wewnątrz obiektu;

-konstrukcja dachu;

-pokrycie dachu;

-tynki wewnętrzne;

-stolarka okienna i drzwiowa;

-ściany działowe wewnętrzne;

-stolarka drzwiowa;

-obrynnowanie;

-instalacja sanitarna- kanaliza zewnętrzna;

-instalacja wodociągowa – przyłącze zewnętrzne;

-instalacja wodociągowa wewnętrzna w gniazdach, posadzkach i ścianach;

-instalacja odgromowa.

Suma kosztów przeprowadzonego zakresu rzeczowego wynosi 227.500,00 złotych.

 

 

PODSPISANIE ANEKSU DO UMOWY PRZYZNAJĄCEJ WSPARCIE FINANSOWE


W dniu 16 grudnia 2009 r w Toruniu pomiędzy Samorządem Województwa Kujawsko – Pomorskiego a Gminą Dębowa Łąka został podpisany aneks do umowy przyznającej pomoc finansową na realizację operacji pod nazwą „Dokończenie budowy świetlicy wiejskiej w miejscowości Niedźwiedź”

Niniejszy aneks zmienia wysokość dofinansowania, czyli wsparcie wynosi 370 421,00 zł, jednak nie więcej niż 75% poniesionych kosztów operacji. Suma kosztów realizacji operacji wynosi 600 352,56 zł brutto, natomiast koszty kwalifikowalne wynoszą 493 895,54 zł.

 

DRUGI ODBIÓR CZĘŚCIOWY BUDOWY ŚWIETLICY (zakończenie budowy)

W dniu 15.06.2010 r. na terenie budowy operacji pod nazwą „Dokończenie budowy świetlicy wiejskiej wraz z wyposażeniem w miejscowości Niedźwiedź” dokonano II częściowego odbioru technicznego (zakończenie budowy).

Został wykonany następujący zakres rzeczowy:

 • instalacja – wodociągowa, sanitarna, co, elektryczna;

 • posadzki;

 • sufit podwieszany;

 • ocieplenie i malowanie elewacji;

 • płytki podłogowe;

 • chodnik wokół świetlicy i parking

Łączny koszt wykonania powyższych prac wyniósł 315.806,05 PLN brutto.


Jednocześnie świetlica została wyposażona w następujący sprzęt:

 • lodówko – zamrażalki – 2 szt.;

 • kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym – 2 szt.;

 • okapy – 2 szt.;

 • wyparzarko – zmywarkę – 1 szt.;

 • stoły – 18 szt.;

 • krzesła – 68 szt.;

 • szafy, stolik, wieszaki i biurko.

Łączny koszt wyposażenia świetlicy wyniósł 36.741,52 PLN brutto. 

 

 

 

 

OTWARCIE ŚWIETLICY

 

W dniu 24 lipca 2010r. o godz. 15:00 nastąpiło uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej  w miejscowości Niedźwiedź.

Uroczystość  rozpoczynała się mszą świętą, po której tradycyjnie odbyło się przecięcie wstęgi otwierającej budynek oraz niniejszy obiekt został poświęcony.

W części oficjalnej przemawiał między innymi sołtys wsi – Jerzy Swobodziński, Wójt Gminy Dębowa Łąka – Stanisław Szarowski oraz gość zaproszony wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego – Ryszard Bober.

Na uroczystość przybyli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego z Wydziału Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

W trakcie uroczystości odbyła się również prezentacja multimedialna, w której przedstawiono przebieg realizacji inwestycji, począwszy od zamiaru budowy remizo – świetlicy a skończywszy na budowie obu obiektów osobno.

Po zakończonej części oficjalnej rozpoczęto  wspólne biesiadowanie, gdzie wszyscy obecni bawili się do późnych godzin nocnych. 

Z całą pewnością świetlica wiejska poprawi jakość życia mieszkańców wsi Niedźwiedź. Będzie to miejsce, w którym można się spotkać i wspólnie, przyjemnie spędzić czas. Niniejszy obiekt będzie sprzyjał aktywizacji i rozwojowi kulturalnemu mieszkańców wsi, tych najmłodszych jaki i tym starszych. 

 

     

 

    

 

   

 

   

 

 


Metadane

Źródło informacji:Informatyk
Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Informatyk
Data wprowadzenia:2010-02-15 08:58:14
Opublikował:Informatyk
Data publikacji:2010-02-15 09:23:33
Ostatnia zmiana:2010-11-30 12:47:28
Ilość wyświetleń:2389
Urząd Gminy Dębowa Łąka
Dębowa Łąka 38, 87-207 Dębowa Łąka

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij